Jak prać firany? Poznaj sposoby, które działają!

star_rateOcena artykułu 0

Jak prać firany? Pranie w pralce i ręczne

Jak prać firany? To pytanie nie pojawia się bardzo często, w końcu kilka razy w roku robi się naprawdę generalne porządki. Pisząc generalne porządki, mamy na myśli dotarcie i wysprzątanie na błysk każdego, nawet najciężej dostępnego kącika w domu czy mieszkaniu. Przy takich czynnościach zależy nam także na odświeżeniu firan oraz zasłon, w końcu nie chcemy, by po porządkach one - firany, jako jedyne zwracały naszą uwagę i to niekoniecznie w tym dobrym znaczeniu (może goście nie zauważą, że te firanki jakieś szare się zrobiły, no ale my o tym przecież wiemy!). Bądźmy sprytni i w szybki oraz prosty sposób przywróćmy blask naszym firankom, niech znów będą ozdobą domu. Poniżej znajduje się kilka propozycji na to, jak wyprać nasze firanki, by znów pięknie zdobiły nasze mieszkanie.

Namaczanie firan, czy to ma sens?

Tak, namaczanie firanek przed docelowym praniem ma sens. To działanie pozwoli nam na uzyskanie lepszych rezultatów aniżeli samo pranie. Dzięki temu procesowi pozbywamy się pierwszych warstw brudu. Może na pierwszy "rzut oka" nie widać na firankach kurzu, tłuszczu i innych zabrudzeń, jednakże jeśli jakakolwiek rzecz, a tym bardziej tkanina przez kilka miesięcy wisi bez czyszczenia jest narażona na działanie: kurzu, smogu, dymu papierosowego, różnorodnych zapachów w pomieszczeniu, sierści zwierząt, tłuszczu w przypadku, gdy firanka znajduje się w kuchni i wielu innych zanieczyszczeń.

Jak efektywnie namoczyć firanki?

 1. Ściągnij firanki z karnisza.
 2. Złóż firanki w "kostki".
 3. Przygotuj dużą miskę z ciepłą wodą.
 4. Do wody dodaj płatki mydlane.
 5. Włóż firanki i lekko je pougniataj.
 6. Po 2-3 godzinach, jeśli woda jest bardzo brudna to wymień ją na nową i powtórz namaczanie.
 7. Jeśli namaczasz firanki jeszcze raz, wówczas dodaj do wody proszek do białego prania lub opakowanie sody oczyszczonej.
 8. Lekko ugnieć firanki.
 9. Tym razem zostaw tkaninę w wodzie na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
 10. Wypłucz firanki pod bieżącą wodą i nie "wykręcaj" ich zbyt mocno, aby ich nie uszkodzić.

Jak prać firanki? Namaczanie firan

Dym papierosowy, kurz, roztocza, te wszystkie nieciekawe brzmiące nieczystości w procesie namaczania są usuwane, dzięki czemu tkaniny znów stają się białe, ładne i pachnące.

Kolejny krok to pranie firanek ręcznie lub w pralce. Poniżej znajdują się szczegółowe opisy do każdego z tych działań.

Jak prać firanki? Metoda ręczna

Jeśli wybieramy ten sposób, miejmy na uwadze to, iż opisane wcześniej namaczanie firanek jest niezbędne i jest to bardziej wymagająca forma czyszczenia tkanin aniżeli pranie w pralce. Zwróćmy uwagę także na metkę przy firance, ponieważ zawarta tam informacja powinna nam podpowiedzieć, czy materiał może być prany w pralce czy pozostaje nam tylko pranie ręczne.

Krok po kroku, czyli jak prać firanki ręcznie:

 • namaczamy firanki powyższym sposobem,
 • wymieniamy wodę i dodajemy do niej proszku do koloru białego,
 • ugniatamy delikatnie firanki przez kilka minut,
 • porządnie płukamy materiał, nawet 2-3 razy,
 • należy przygotować miejsce, gdzie powiesimy firanki, jeśli są one dobrze wyciśnięte możemy je od razu zawiesić na karnisz, jeśli bardzo z nich kapie najlepiej rozwiesić je na zewnątrz, w przypadku braku takiej opcji warto złożyć na pół firany i położyć na całości suszarki do ubrań (warto podłożyć karton/materiał na podłogę, żeby kapiąca woda z firanek jej nie uszkodziła).

Firanki w pralce automatycznej, czyli NAJlepsza opcja

Firanki w pralce automatycznej

To zdecydowanie prostszy sposób na porządne wyczyszczenie naszych firanek z kurzu, brudu, tłuszczu, sierści i innych rodzajów zabrudzeń. Nie każdą tkaninę jednak da się wyprać w pralce, dlatego należy na samym początku sprawdzić zalecenia producenta firanek - czy wskazuje on na ręczne pranie, czy jednak pranie w pralce automatycznej nie powinno uszkodzić tkaniny.

Krok po kroku, czyli pranie firanek w pralce:

 • jeśli tkaniny są bardzo brudne lub zależy nam na naprawdę śnieżnobiałym efekcie - WOW, wówczas wdrożyć należy - proces namaczania firanek opisany powyżej,
 • po namoczeniu, wkładamy firanki do bębna pralki,
 • do prania zaleca się stosowanie specjalnych, delikatnych proszków do prania firan, jak np. te marki Dato, Sofin, Biały Jeleń czy Vanish,
 • jeśli nie posiadamy proszku do prania można użyć proszku do białych tkanin, jednak dajemy go o połowę mniej, aniżeli dalibyśmy do ubrań tej samej wagi,
 • program do prania wybrać należy delikatny, najczęściej jest to pranie w 30 st. C, pranie ręczne.

Często pojawiające się pytania

Poniżej znajdują się odpowiedzi związane z tematem prania firanek, które pojawiają się bardzo często.

Jak wybielić firanki?

Jeżeli zastosowaliśmy proces namaczania firanek, a następnie wypraliśmy tkaniny ręcznie lub w pralce, a nadal nasze niegdyś białe firanki są bardziej szare, to warto wykorzystać sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia lub ocet i sól kuchenną.

W pierwszym przypadku należy do wody, w której namaczane będą firanki wsypać sodę oczyszczoną ok. 500 g na 100 l wody. Można także przyspieszyć cały proces i dodać sody oczyszczonej do proszku do prania i włączyć pranie w pralce.

W pomyśle z proszkiem do pieczenia, należy na samym początku rozpuścić całą zawartość proszku do pieczenia w ok. 5 l wody, a następnie namoczyć tkaniny przez kilka godzin i wyprać.

Ocet i sól kuchenna potrafi zdziałać cuda. Do ok. 10 l wody należy dodać pół szklanki octu oraz ok. 4 łyżki soli kuchennej. Białe firanki należy namaczać przez kilka godzin, a następnie bardzo dobrze wypłukać i powiesić na karniszu lub odczekać aż wyschną.

W ilu stopniach prać firanki?

Tą informację najlepiej jest sprawdzić na metce firanek lub na stronie producenta. Zazwyczaj jednak firanki wykonane są z delikatnej, sztucznej tkaniny i ich pranie powinno odbywać się w temperaturze maksymalnie 30, 40 st. C lub na innym programie oznaczonym, jako delikatny o dość niskiej temperaturze i niewielkich obrotach przy wirowaniu.

Jak prać firanki żeby były jak najmniej pogniecione?

 • Dobrze jest złożyć firanki przed włożeniem ich do pralki, w tzw. "kostkę".
 • Można wykorzystać do prania firanek specjalny woreczek do prania lub włożyć je w poszewkę na małą poduszkę.
 • Nie należy upychać firanek w bębnie pralki, pozwoli to na uniknięcie większej ilości zagnieceń.
 • Wybierać należy delikatny program prania o krótkim czasie trwania i małą liczbą obrotów przy wirowaniu.
 • Dobrze jest powiesić firankę jeszcze lekko wilgotną, dzięki temu firana wyprostuje się pod własnym ciężarem.

Pranie firanek w pralce, kilka trików

! Dobrym pomysłem jest dodanie do proszku małej łyżeczki sody oczyszczonej.

! Zamiast proszku do białego czy też proszku do firanek można użyć specjalnych soli z optycznym wybielaczem marki Dr Beckmann czy Global, w tym przypadku firanki nie wymagają wcześniejszego namaczania.

! Firanki nie przepadają za wirowaniem, im mniej obrotów przy wirowaniu tym lepiej.

! Warto dodać do prania płyn do płukania, dzięki temu firanki będą delikatniejsze w dotyku i pachnące.

! Dobrze jest powiesić mokre firanki, takie działanie pozwoli nam na wyprostowanie tkanin bez konieczności ich prasowania.

! Jeśli firanki wymagają prasowania, to dobrze jest tą czynność wykonać na jeszcze wilgotnym materiale.

! Prasować należy wzdłuż materiału, dzięki temu go nie uszkodzimy.

! Jeśli w domu mieszkają alergicy warto zrezygnować z firanek lub prać je zdecydowanie częściej, aniżeli kilka razy w roku. Zamiast firanek można pomyśleć o tym, aby okna zdobiły np. same zasłony gotowe.

Jak prać firanki? Firanydywanex

Podsumowanie, nasze białe firanki i ich pranie

Piękne i zadbane firanki mogą stać się prawdziwą ozdobą w naszym domu czy mieszkaniu. Z tego powodu warto od czasu do czasu zadbać o ich wygląd poprzez pranie firanek w pralce czy też metodę ręczną. Zdecydowanie polecamy, by zrezygnować z prania ręcznego na rzecz prania w pralce - jest to proces szybszy, przynosi lepsze efekty i nie narażamy swoich dłoni na wysuszenie poprzez stosowanie detergentów do czyszczenia tkanin.

Białe firanki, pranie w pralce automatycznej

Czasami pewne rzeczy nas irytują i wydają nam się brzydkie, nieestetyczne, jak np. poszarzałe firanki, jednak zanim zdecydujemy się na zakup nowych, warto sprawdzić domowe sposoby na ich odświeżenie. Bardzo prawdopodobne jest, że po kilku niezbyt trudnych działaniach, jak namaczanie i pranie firanek będziemy mieć śnieżnobiałe, pięknie pachnące tkaniny.

Jeżeli szukasz materiałów wysokiej jakości, jak np. zasłony na taras czy tkaniny leżakowe zajrzyj do menu - FiranyDywanex. Mamy wiele wysokiej jakości tkanin, wśród, których na pewno znajdziesz te, które wpasują się w Twój gust.

Zainteresować Cię może również: