Upinanie firan - to nie musi być trudne! Poradnik krok po kroku

star_rateOcena artykułu 0

W zależności od tego, jakie upięcia firan wybierzesz, możesz nie tylko odmienić wnętrze pod względami estetycznymi. Modyfikacje związane z wyglądem firanki mogą oddziaływać na optyczne powiększenie pomieszczenia, czy na dodaniu mu charakteru. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, jakie rodzaje upięć firan i zasłon wyróżniamy oraz dowiesz się, jak łączyć ze sobą poszczególne rodzaje materiałów na firany.

Upinanie firan – poznaj rodzaje upięć 

Tak naprawdę, aranżacja okna, to idealna możliwość na przetestowanie swojej kreatywności. W miejscu dookoła okna, jak i na samym oknie można upiąć zasłony i firany, spróbować dodać dodatki w postaci szklanych koralików, czy też tasiemek. Same modyfikacje związane z upięciem firan mogą odmienić i odświeżyć sypialnię, pokój dziecięcy, salon czy też kuchnię. Warto spróbować krok po kroku zmienić wnętrze mieszkania i domu niewielkim kosztem -  jeśli czujemy, że potrzebujemy tchnąć nowe życie w pomieszczenia, w których przecież spędzamy większość czasu! Warto jest przetestować różne upięcia firan i zasłon i wybrać to przy, którym czujemy się dobrze i komfortowo!

Marszczenie zasłon

Aktualnie znowu firanki i zasłony wracają do domów i mieszkań. Przez długi czas materiały te, zeszły na drugi plan na rzecz żaluzji oraz rolet, jednakże tym rodzajem pokryć okiennych ciężko jest zmodyfikować styl i klimat wnętrza domu czy też mieszkania. Ciężkie i grube zasłony są obecnie w czołówce, jeśli chodzi o częstotliwość ich zakupu. Dlaczego? Przede wszystkim wynika to z ich prostoty oraz niskiego poziomu trudności, jeśli chodzi o upięcie. Ciężkie, długie zasłony idealnie nadają się do tego, by upiąć je na karniszu i „puścić wolno” lub wykorzystać proste upięcie, jakim jest – marszczenie zasłon. Do marszczenia zasłon potrzebne są specjalne taśmy marszczące. To bardzo często stosowane rozwiązanie, które jest uniwersalne, a tym samym odpowiednie do większości pomieszczeń. Ten typ upięcia idealnie sprawdza się zarówno do zasłon, jak i do firanek. Bez względu na to, czy Twoje mieszkanie jest urządzone w klasycznym, nowoczesnym czy industrialnym stylu – marszczenie firan lub zasłon będzie dobrym rozwiązaniem, by zaaranżować okno. Bardzo dużo zależy od rodzaju wybranej. np. zasłony. Do klasycznych wnętrz sprawdzą się materiały o delikatnych barwach, czy też kolorowych wzorach, natomiast do wnętrz industrialnych idealne będą jednokolorowe zasłony w ciemnych kolorach.

To co warto wiedzieć na temat marszczenia firan, to to, iż można wyróżnić kilka rodzajów tego typu upięcia. W zależności od tego, jaką taśmę wybierzemy otrzymamy różne efekty w wyglądzie firan. Na rynku dostępne są taśmy marszczące o różnych nazwach, szerokościach, jak i o odmiennych stopniach marszczenia się. Najważniejszy element, na który warto zwracając uwagę podczas doboru taśmy, to stosunek marszczenia się taśmy. Dana ta, określa stosunek marszczenia się firanki i informuje ile metrów materiału przypada na jeden metr karnisza. Im szerszy materiał na firanę lub zasłonę chcemy wykorzystać do aranżacji okna, tym gęstsze będą marszczenia. Często spotykanymi stosunkami marszczenia się taśmy jest:

  • 1 : 1.5 - co oznacza, iż na jeden metr karnisza przypada półtorej metra firany lub zasłony, 
  • 1 : 2 - wskazuje, że na jeden metr karnisza przypadają dwa metry firanki,
  • 1 : 2.5 - analogicznie tj. wyżej,
  • 1 : 3 - analogicznie tj. wyżej.

Bardzo ważne jest, by pamiętać, iż przed dokonaniem transakcji zakupu firany czy zasłony, należy dokupić dodatkowy materiał, po to żeby firanka pasowała na okno. Przykładowo, jeżeli zależy nam na dekoracji okna o szerokości 3 metrów i zdecydujemy się na marszczenie jej w stosunku 1:3, to powinniśmy zakupić 9 metrów bieżących materiału.

Jakie marszczenie wybrać?

To, jak upniemy zasłony, zależne jest od własnych preferencji, jak i efektu, który chcemy otrzymać. Do zasłon cechujących się dużymi wzorami, warto stosować większe marszczenia, aby obraz był widoczny. Ponadto w pomieszczeniach, które są słabo oświetlone lepiej sprawdzą się drobniejsze marszczenia. Gęste marszczenia dobrze prezentują się na firankach wykonanych z woalu, tworząc efektowne tunele.

Upięcie tunelowe

Przeszycia tunelowe, to bardzo proste i wygodne rozwiązanie, jeśli zależy nam na nieskomplikowanym i estetycznym upięciu firan lub zasłon. Cały proces upięcia tunelowego, polega na obszyciu tkaniny z jednej strony, w taki sposób, by powstało miejsce na karnisz. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że materiał można ułożyć wedle uznania i regulować szerokość zagięć na firance czy zasłonie. W tym przypadku należy pamiętać o odpowiedniej długości zakupionego materiału na zasłonę, ponieważ część materiału będzie służyć za „tunel”, gdzie zostanie zamontowany drążek karnisza.

Podwieszanie firan przelotkami

Nie każdy wie, iż przelotki to nic innego, aniżeli dwuczęściowe krążki, które są umieszczane na jednej z krawędzi zasłony czy firany. To alternatywa dla tradycyjnych żabek, która prezentuje się znacznie bardziej elegancko. Dużą zaletą przelotek, jest to, iż nie niszczą materiału, tak jak żabki oraz są wygodniejsze w użytkowaniu. Firanki lub zasłony można kupić już z zamontowanymi przelotkami, ale także można je zamontować samodzielnie.

Upinanie firan - jak zamontować przelotki?

Zanim zaczniemy montować przelotki samodzielnie, należy wyliczyć ile przelotek będzie nam potrzebnych. W przypadku, kiedy zasłona ma stanowić ozdobę okna i ma być ona podpięta po jego bokach, wówczas przelotki montujemy co ok. 11 centymetrów. W sytuacji, jeśli materiał ma pełnić swoją podstawową funkcję, tzn. zasłaniać okna, wówczas przelotki warto umieszczać na zasłonie co około 14 centymetrów. Przelotki, podobnie jak żabki montuje się parzyście, aby zachować symetrię w kwestii załamań materiału.

Montaż firan na szelkach

Szelki na firanach, to specjalne kawałki tego samego materiału co cała firana. Montuje się je do karnisza. To upięcie podobnie prezentuje się do upięcia na przelotkach, jednakże zdecydowanie ciężej jest zmieniać ułożenie firany, która została zaaranżowana na szelkach. Co więcej, materiał zawieszony na szelkach można ułożyć gęściej, niż w pozostałych przykładach upięć, dlatego jeśli zależy Ci na gęściejszym przy marszczeniu firany czy zasłony, to to rozwiązanie będzie idealne!

Aranżacja firany na taśmach tunelowych

Upinanie firan, tak, aby żabki, przelotki czy szelki były niewidoczne jest możliwe dzięki taśmom tunelowym. To idealne rozwiązanie do nowoczesnych pomieszczeń oraz małych okien. Możliwość montażu taśm powiększa optycznie miejsce, w którym znajduje się zaaranżowane okno, dzięki temu, iż nie tworzy granic między karniszem a zasłoną czy firanką. Taśmy tunelowe są umieszczane na krawędzi materiału. Elementy te posiadają specjalne otwory, gdzie zamontowany jest drążek do karnisza. Efekt jaki dają taśmy tunelowe to delikatne i regularne fale. Bez problemu firany i tkaniny na zasłony umieszczone na taśmach tunelowych można regulować – marszczyć bardziej lub mniej.

Podpięcia firan chwostami

Chwosty to elementy, które zostały wykonane z mulinywłóczki lub grubej nici. Pełnią one funkcje zarówno ozdobne jak i „zbierają” zasłony, np. do boku okna, co pozwala na swobodne korzystanie z np. szklanych drzwi tarasowych i jednocześnie ich aranżację. Bardzo dobrze chwosty prezentują się z „lejącym” materiałem,. To elementy, które łatwo się reguluję, dlatego to, jaki kształt będzie miała firana czy zasłona zależy tylko od nas i docelowego efektu, jaki chcemy uzyskać. Chwosty sprawdzą się tak naprawdę przy każdym rodzaju materiału, jednak najczęściej stosuje się je do zasłon z szyfonumarkizet lub organtyny.

Podwiązki jako sposób na upięcie firan

To bardzo częste rozwiązanie na upinanie firan w domach i mieszkaniach. Dużym plusem podwiązek, jest to, iż można je zrobić w bardzo prosty sposób oraz zmieniać, w zależności od preferencji czy też zmiany stylu pomieszczenia. Podwiązki to nic innego, aniżeli kawałki materiału, tego samego co firana czy zasłona, które podobnie jak chwosty zbierają firanę np. do boku. Ponadto podwiązki można ozdobić poprzez doszycie do nich koralików, wstążeczek czy też innych materiałów. Idealnie nadają się one do tkanin kolorowychgładkich czy też marszczonych.

A może lambrekin?

Lambrekin to bardzo prosty, dekoracyjny element, który kształtem przypomina prostokąt. Jest to pas materiału wycinany z tkaniny, która docelowo ma być zasłoną lub firanką. Lambrekin charakteryzuje się tym, iż jego górna, dłuższa krawędź jest zawieszana pod oknem, a dolna - wycinana jest w charakterystyczne „zęby” lub fale. Wyróżnia się dwa rodzaje lambrekinów - gładkie oraz marszczone. Bardzo często gładkie pasy omawianych elementów są dodatkowo zdobione np. wstążkami i szklanymi koralikami.

Zasłony + firanki

Kolejną ciekawą propozycją na upięcie zasłony, jest połączenie jej z firaną. Takie zestawienie prezentuje się elegancko i jest praktyczne. Wszystko dlatego, gdyż firanki w ciągu dnia osłaniają okno i zasłaniają wnętrze przed ciekawskimi, a zasłony rankiem pozwalają na ochronę przed słońcem, co pozwala spokojnie pospać. Najczęściej takie rozwiązanie, jest stosowane w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym i eleganckim. Ciekawym pomysłem jest także podwiązanie samych zasłon do boku i „puszczenie” firan luźno.

Najczęściej do produkcji zasłon wykorzystywana jest bawełna. Włókna tej rośliny pozwalają na różnorodne sploty, a tym samym na uzyskiwanie materiałów o innych właściwościach i zastosowaniach. Więcej o włóknach bawełnianych znajdziecie na naszym blogu.

Jednostronne upięcie

Małe pomieszczenia zazwyczaj posiadają nieduże okna. W takich miejscach upinanie firan, z jednej strony okna sprawdzi się idealnie! Gładkie firanki upięte w ten sposób prezentują się bardzo estetycznie, zapewniają intymność a także nie przeszkadzają w sytuacji gdy np. chcemy uchylić okno. W wielu realizacjach stosowane jest też połączenie polegające na upięciu firanki z boku okna i puszczeniu zasłony luzem.

Podsumowanie

To nie wszystkie możliwe opcje na upinanie firan. Jednakże nawet te kilka przykładów upięć ukazuje, jak w bardzo prosty sposób można całkowicie odmienić wnętrza pomieszczeń, w których funkcjonujemy na co dzień. Upięcia można bez problemu dostosować do stylu mieszkania oraz domu, a także za ich pomocą bez większych przeszkód uzyskamy efekt przyciemnienia lub rozjaśnienia pokoju, salonu czy też kuchni. Jeżeli szukasz idealnego materiału na zasłony do Twojego domu czy też mieszkania, koniecznie sprawdź i wybierz materiał idealny dla siebie w naszym sklepie on-line lub stacjonarnie. W Firanydywanex znajdziesz zarówno idealne tkaniny zasłonowe we wzory, jak i materiały całkowicie gładkie, w stonowanych barwach.