Altana ogrodowa nowoczesna – najlepsze pomysły, inspiracje i porady

star_rateOcena artykułu 0

Szybkie tempo życia, stres, praca w mieście to wszystko oddziałuje na nasze samopoczucie i coraz większą potrzebę, aby móc spokojnie odpocząć bliżej natury. Osoby, które mają ogródki są prawdziwymi szczęśliwcami! Dlaczego? Ponieważ nawet kilka chwil na zewnątrz, bliżej przyrody pozytywnie na nas oddziałuje. Jeżeli chcemy częściej spędzać czas na zewnątrz sami czy też z bliskimi osobami, wówczas warto zastanowić się nad altaną drewnianą, często zwaną jako pawilon ogrodowy czy też wiata nowoczesna. Taka konstrukcja umożliwia dłuższe spędzanie czasu w ogrodzie, nawet podczas chłodniejszych dni. Wszystko oczywiście zależy od tego, na jaki rodzaj altany się zdecydujemy, jednakże każda altana izoluje nas od gleby, a zabudowane wiaty chronią od wiatru i deszczu.

Nowoczesna altana ogrodowa – przed budową

Zanim rozpocznie się budowa nowoczesnej altany ogrodowej istotne jest ustalenie w pierwszej kolejności miejsca, w którym ma stać konstrukcja. Najczęściej wybór pada na dobrze wyglądające miejsce w ogrodzie, przy ulubionym drzewie czy stawku. Jeśli wybraliśmy miejsce na altanę, warto sprawdzić poziom nasłonecznienia w ciągu dnia na wybranym obszarze pod naszą małą zabudowę. To istotne, ponieważ w gorące dni altana ogrodowa drewniana może zbytnio się nagrzewać i uniemożliwić nam odpoczynek i swobodne korzystanie z altanki 3x3.

altana-ogrodowa-nowoczesna

Kształt i wielkość to kolejne parametry, które warto brać pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie czy też budowie altany. Duża czy mała? Najlepiej odpowiedzieć sobie na to pytanie po uprzednim sprawdzeniu wielkości naszego ogrodu. To na jaki kształt się zdecydujemy warto uzależnić od wybranego miejsca na altanę oraz wspomnianego już wcześniej - stopnia nasłonecznienia. Małą wiatę powinniśmy umiejscowić w ogródku bez większych problemów, jednak jeśli marzy nam się okazały pawilon ogrodowy, to należy zastanowić się czy nie zajmie on większej części ogrodu i czy nie będzie zbytnio się wyróżniać oraz ograniczać światła roślinom znajdującym się w pobliżu. Na rynku dostępnych jest wiele kształtów altan – budowanych na planie prostokąta, a nawet ośmiokąta. Najbardziej popularne są:

 • altany prostokątne,
 • altany kwadratowe,
 • altany sześciokątne,
 • altany ośmiokątne.

Nowoczesna altana – dekoracje ogrodowe

Z grillem, ławkami, antresolą, paleniskiem – aktualnie jedyną granicą, pod względem wyposażenia altany ogrodowej jest nasza wyobraźnia. Coraz częściej wybierane są altany z wbudowanym grillem. To dobre rozwiązanie dla osób, które wiele czasu spędzają ze znajomymi czy też rodziną. Ilość możliwości i kombinacji, jakie można zastosować w wybranej altanie jest naprawdę ogromna! W jaki sposób można urozmaicić altankę? Przykładowo poprzez:

 • daszki nad drzwi altany,
 • zabawki ogrodowe,
 • krzesła ogrodowe,
 • skrzynie ogrodowe,
 • ławki ogrodowe,
 • sofy ogrodowe,
 • poduszki ogrodowe,
 • lampy,
 • zasłony do altany.

nowoczesna-altana-ogrodowa-dekoracje

Altana ogrodowa nowoczesna, kojarzy się najczęściej z drewnianą konstrukcją, która osłania i chroni od deszczu podczas odpoczynku. To mylne skojarzenie, ponieważ altany to aktualnie domki, które pozwalają na przebywanie wśród przyrody, na relaks, a także umożliwiają organizację atrakcyjnych spotkań z rodziną i znajomymi. Lampy, szafki, meble - te wszystkie elementy warto mieć w swojej altanie, aby móc w pełni z niej korzystać. Bardzo często wybierane są komplety mebli drewnianych oraz drewniane - szafki na wymiar, które pomieszczą wszelkie niezbędne przedmioty. Jednakże nie tylko drewniane meble do altan cieszą się dużą popularnością. Wybierane są także przedmioty wykonane z rattanu, wikliny oraz technorattanu. To charakterystyczne „plecione” meble, które wyróżniają się bardzo dużą wytrzymałością na zmienne warunki pogodowe. Poniżej znajduje się bardziej szczegółowy opis wymienionych materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli i dekoracji ogrodowych.

 • wiklina, to często spotykany materiał do produkcji różnych elementów wyposażenia altan. Meble z wikliny rozpoznamy po charakterystycznych plecionkach, które są pozyskiwane z młodych pędów wierzb o krzewiastym pokroju. W następnej kolejności wyselekcjonowane elementy wierzby są poddawane obróbce, po której są idealne do wyplatania – miękkie, wytrzymałe i co najważniejsze plastyczne.
 • rattan – to naturalnie zdobywany materiał z winorośli palmowej, a dokładanej z Ratangu. Wspomniana roślina, pod wpływem pary wodnej jest bardzo elastyczna i giętka. Podobnie jak wiklina, rattan cechuje się wysoką wytrzymałością. Minusem mebli z rattanu, jest to, iż podczas minusowych temperatur rattanowe plecionki mogą się odkształcać, dlatego warto chować meble rattanowe na okres jesienno-zimowy do garażu lub piwnicy.
 • technorattan, zwany także eco-rattanem lub sztucznym rattanem, to z roku na rok coraz częściej wybierane tworzywo do produkcji mebli ogrodowych. W porównaniu do wcześniej wymienionych materiałów technorattan jest tworzywem sztucznym wykonanym ze wzmocnionego włókna polietylenowego HPDE lub poliuretanu. Zaletami eco-rattanu jest duża wytrzymałość oraz odporność na promienie UV. To, na jakie meble się zdecydujemy powinniśmy uzależnić od własnych upodobań i stylu.

Dodatki - ogrodowa altana

Zasłony ogrodowe - altana ogrodowa nowoczesna

Nie są niezbędne, jednakże mogą nadać klimatu altanie ogrodowej, a także mogą stanowić dodatkową ochronę przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Mowa tutaj o zasłonach. Zasłony ogrodowe wodoodporne mogą być idealnym rozwiązaniem w bardzo słoneczny dzień, gdzie zależy nam na schronieniu się przed słońcem, czy też w sezonie deszczowym i wietrznym podczas, którego zależy nam na osłonie przed wilgocią i wiatrem. W sytuacji, gdy nie wiemy jak dostosować i jakie powinniśmy wybrać materiały na zasłony ogrodowe – warto skonsultować zakup z doradcą sklepu. Ponadto ceny zasłon, które sprawdzą się w altanie ogrodowej nie są wygórowane, a mogą znacznie wpłynąć na komfort użytkowania altany.

nowoczesna-altana-ogrodowa-dodatki

Rośliny, jako idealne rozwiązanie na urozmaicenie wnętrza altany

Znajdują się dookoła altany - dlaczego nie ozdobić nimi także wnętrza altanki!? Rośliny od zawsze pełnią istotną rolę w aranżacji wnętrz. Jeśli chcemy stworzyć altanę, w której wszystko od A do Z jest przemyślane, to warto zastanowić się nad dekoracjami w postaci roślin. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno kwiatów, dobrze jest przemyśleć kwestie związane z wymaganiami roślin. To na co zwracać uwagę zanim zainwestujemy w roślinkę do altany to nasłonecznienie jakie potrzebuje roślina, wilgoć oraz czy jest to roślina sezonowa. Bardzo często w pobliżu altany sadzi się odmiany pnące, które posiadają ładne, ozdobne kwiaty.

Typy zadaszenia do altan

Ile pomysłów, tyle rodzajów dachów do altan! Płaskie, stopniowane, dwu lub czterospadowe. Niektórzy decydują się na altanki ze szklanymi dachami, które w lecie są zasłaniane poprzez materiał na markizy, rolety lub zasłony ogrodowe. Najpopularniejszym materiałem, który wykorzystywany jest do pokrycia dachów to gont lub poliestrowa płachta.

Budowa altany ogrodowej, a pozwolenia

Od 2005 roku nastąpiły modyfikacje w przepisach odnośnie budowy altan ogrodowych. Do roku 2005 należało zgłaszać budowę altan do 25 m2, aktualnie nie trzeba informować o budowie altany do 35 m2. Jeśli konstrukcja planowanej wiaty przekracza 5 m wysokości i posiada stromy dach dwuspadowy – wówczas należy to zgłosić, tak samo w przypadku 4 metrowych konstrukcji z dachami innego typu. Kolejna kwestia, którą warto mieć na uwadze, to to, iż liczba altan nie może przekraczać dwóch, na każde 500 m2 działki. Z tego wynika, że jeśli projekt naszej altanki nie przekracza wymienionych wytycznych wystarczy tylko zgłosić altanę do urzędu miasta bądź starostwa powiatowego. Jeśli nasza altana ogrodowa nowoczesna wykracza poza wskazane dane techniczne trzeba zgłosić planowaną budowę i złożyć dokumenty, takie jak:

 • wniosek o pozwolenie na budowę,
 • projekt altany,
 • mapę sytuacyjno-wysokościową,
 • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
 • oświadczenia i uzgodnienia dodatkowe, wynikające z przepisów prawa lokalnego.

Podsumowanie

altana-ogrodowa-nowoczesna-podsumowanie

Altana ogrodowa nowoczesna, domek ogrodowy, wiata, stanowią świetną alternatywę, jeżeli chcemy spędzać czas na zewnątrz i jednocześnie ochronić się przed deszczem, promieniami słonecznymi, oczami sąsiadów lub po prostu zależy nam na dodatkowym miejscu, gdzie przygotujemy jedzenie i spędzimy czas z bliskimi osobami. Kolorów i rodzajów altan ogrodowych jest naprawdę wiele i to na jaki styl wiaty się zdecydujemy zależy od naszych potrzeb oraz wymagań estetycznych. Bardzo istotne jest to, gdzie altana ma stać w ogrodzie oraz jaka ma być jej wielkość. To istotne kwestie, gdyż w kolejnym kroku należy przeanalizować czy plany dotyczące altany są zgodne z przepisami prawa i czy należy zgłaszać wiatę do urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Altany czy też inne konstrukcje zaliczane do małej architektury ogrodowej warto urozmaicać o dodatki i dekoracje, jak np. meble ogrodowe czy zasłony na taras, tak aby spędzało nam się czas miło i wygodnie.