Firany bez prasowania, czyli proste i efektywne rozwiązania - sprawdź to!

star_rateOcena artykułu 0

Firanki bez prasowania - etap I przygotowywanie żelazka

Czy można zawiesić firany bez prasowania? Z pewnością wielu z nas zadaje sobie to pytanie w momencie ich wielogodzinnej pielęgnacji, która niestety nie kończy się na wrzuceniu firan do bębna pralki. Prasowanie wymaga dużego nakładu czasu, a także cierpliwości. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy możesz zadbać o swój wystrój okien bez prasowania firan, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! 

Co z tymi firanami - czyli dlaczego prasowanie jest takie trudne?

Na pozór prasowanie firan może wydawać się dziecinnie proste, ale jest ono niezwykle wymagające. Trzeba wziąć pod uwagę, że firany, w większości przypadków, są wykonane z cienkich, delikatnych materiałów. Tego typu firanki wymagają odpowiedniej techniki prasowania. Przede wszystkim najlepiej używać żelazka, które generuje parę, ponieważ dzięki niej rozprasowywanie niechcianych zagnieceń jest dużo prostsze. Pamiętaj, by nie zatrzymywać gorącego żelazka w jednym miejscu przez dłuższą chwilę. W ten sposób uchronisz materiał przed jego ewentualnym przypaleniem. Staraj się również, by temperatura urządzenia prasującego była jak najniższa, dostosowana do rodzaju prasowanego materiału.

Firanki z tiulu - jak z nimi postępować?

Gładkie firany bez prasowania poprawiane przez kobietę

Tiul to bardzo cienki i drobny materiał, który podczas prasowania można w łatwy sposób zniszczyć. Wystarczy, że temperatura żelazka jest zbyt wysoka. Istnieje jednak dobry sposób na efektywne wyprasowanie tego materiału. Zastanawiasz się jaki? To proste! Wystarczy, że firany będą wilgotne. Po wyjęciu tkanin z pralki, zawieś je na suszarce na 5-10 minut. Po tym czasie możesz przejść do prasowania tiulowych firanek.

Jeśli firanki są czyste i czekają na swoją kolej w szafce, nie ma potrzeby ich ponownego prania. Możesz przygotować spryskiwacz z wodą i użyć go tuż przed prasowaniem bezpośrednio na firany. Drugim sposobem jest wilgotna, czysta ściereczka, którą należy położyć na tkaninie i bezpośrednio przez nią prasować materiał. To dobry patent dla osób, które boją się o przypalenie firan - dodatkowy materiał chroni przed zniszczeniami prasowaną tiulową tkaninę. 

Trik, który ułatwi Ci prasowanie długich firan

Firany są rozłożyste, długie i szerokie? Do ich wyprasowania potrzeba dużo miejsca, tak aby móc je swobodnie rozciągnąć. W przeciwnym razie materiał, który już został wyprasowany, może ponownie się zagnieść. Aby ułatwić sobie tę czynność, wystarczy, że przed deską do prasowania ustawisz krzesła. Wyprasowaną część zawieś na oparcia krzeseł, a każdy kolejny fragment przesuwaj, aż do wyprasowania całej tkaniny.

Prasowanie jest czasochłonne i wymaga dużo cierpliwość, a także odpowiedniego sprzętu i techniki. Wiemy już, w jaki sposób prasować tiul. Natomiast czy możemy cieszyć się pięknymi firankami w oknach bez ich uprzedniego przygotowania? Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które ułatwią Ci dbanie o wystrój Twoich okien.

Firany żakardowe, na czym polega ich fenomen?

Firany bez prasowania - etap III zawieszanie firan

Najlepszym wyborem są firany żakardowe! Ich materiał jest bardzo gruby, co świadczy o tym, że są również ciężkie. Dzięki temu prasują się samoistnie - do zmiany “samoistnie”. Aby uzyskać idealny efekt wyprasowanych firan, wypierz je w pralce nastawionej na 30 stopni Celsjusza. Pamiętaj również o tym, by ustawić jak najniższe obroty, dzięki temu na tkaninach będzie mniej zagnieceń. Po wypraniu zawieś je bezpośrednio na karniszu. Zagniecenia po jakimś czasie znikają, ponieważ woda dodaje ciężkości oraz zmiękcza materiał. 

Uwaga! Karnisze, które są przystosowane do lekkich firan, mogą ulec zniszczeniu. W tym przypadku warto wcześniej lekko przesuszyć materiał, aby uniknąć uszkodzeń.

Dodatkowym atutem żakardowych firan jest fakt, że dzięki różnorodnym wzorom pięknie się prezentują, dodając uroku pomieszczeniom.  

Firany z woalu kreszowanego - dlaczego są wyjątkowe?

Ten nietypowy materiał nie każdemu może przypaść do gustu, zwłaszcza tym, którzy lubią opływające gładkie firany. Woal nie wymaga prasowania. Wręcz przeciwnie – w strukturze tego materiału naturalnym efektem są zagniecenia. Setki małych, ostrych zagięć są wytwarzane fabrycznie. Mimo że mogą sugerować niewyprasowany materiał, przez wiele osób traktowane są jako zaleta. Warto wspomnieć, że ten typ tkaniny jest bardzo rzadko spotykany, jeśli więc ktoś poszukuje czegoś wyjątkowego i nieszablonowego do wystroju wnętrz, firany te, mogą być idealnym rozwiązaniem.

Makarony w oknach?

Tak! Makarony możemy mieć również w oknach. Są to specyficzne firany, które składają się z dziesiątek sztuk mimowolnie opadających frędzli. Mają różną długość oraz grubość. Na ich powierzchni często znajdują się dodatki w postaci: koralików i taśm ozdobnych, a także, zgrubień. Występują w różnych wzorach, od zwykłych (przypominających nitkę), po takie, które przypominają haft. 

Makarony to idealny materiał, jeśli chcemy mieć - firany bez prasowania! Wystarczy potraktować je tak, jak w powyżej opisywanych firankach żakardowych. Dzięki temu wszelkie zagięcia rozprasują się pod własnym ciężarem. Warto jednak pamiętać, że należy prać je w specjalnych workach, ponieważ luźno wrzucone do pralki będą się plątać. Jeśli nie posiadasz dedykowanego opakowania do prania, możesz wykorzystać małą poszewkę na poduszkę. Innym sposobem jest podzielenie makaronów na kilka równych części i zawiązanie ich gumkami do włosów w różnych miejscach.

Budowa makaronów, mogłaby wskazywać, że będą one przepuszczać dużo światła,. - tak jednak nie jest. Firany te doskonale osłaniają domowników przed wzrokiem przechodzących tuż obok przechodniów. Widoczność ta, jest również uzależniona od tego, jak gęsto będą rozstawione frędzle. Im więcej makaronów, tym mniej wpadnie światła.

Marszczenie - sposób na pominięcie prasowania firany

Fizyka rządzi się swoimi prawami nawet w przypadku firan! Taśmy, które można przyszyć w dolnej części firany, służą do tego, aby materiał się marszczył. Dodatkową zaletą tego elementu jest fakt, że dzięki nim firana jest obciążona, co sprawia, firanka prostuje się pod wpływem ciężaru. 

Pasy do marszczenia firan to sprawdzony pomysł dla osób, które lubią efekt "falowanych" materiałów. Krótko mówiąc, taki dodatek sprawia, że firanki wyglądają pięknie, a dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - prostując materiał.

Firany bez prasowania - podsumowanie

Firany bez prasowania - etap II prasowanie

Uniknięcie konieczności prasowania jest możliwe. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie mają na to czasu lub zwyczajnie nie lubią wykonywać tej domowej czynności. Nawet, jeśli prasowanie sprawia Ci przyjemność, warto wyposażyć się w firanki, których materiału nie trzeba prasować. Ta zaleta może się przydać w nagłych wypadkach. Przykładowo, w okresie świąt, gdzie jest mnóstwo pracy i obowiązków.

Jeśli decydujesz się na firanki, które wymagają prasowania, zadbaj o odpowiednie żelazko z pewnością ułatwi pracę oraz pozwoli Ci uzyskać zadowalający efekt pięknie wyprasowanych firan.

Zainteresować Cię może także: