Jakie są standardowe wymiary okien i jak dobierać do nich dekoracje?

star_rateOcena artykułu 0

Standardowe wymiary okien? Może lepiej wybrać mniejsze lub te wielkoformatowe? Jeśli budujesz dom, czy też remontujesz mieszkanie, to warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad tym, jakie okna mają zostać zamontowane w nowym domu – małe, średnie, duże? W poniższym artykule opisujemy dokładnie czym są standardowe wymiary okien oraz podpowiadamy, jakie dekoracje okienne sprawdzą się najlepiej w zależności od pomieszczenia i stylu, w jakim zostało urządzone mieszkanie.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych okien, co jest wynikiem postępu technologicznego, stale powstających nowoczesnych maszyn czy też wysokiej jakości elementów i części, które usprawniają procesy produkcyjne. Dzięki temu producenci okien mogą pochwalić się szerokim wyborem zróżnicowanych produktów oraz możliwościami związanymi z produkcją niestandardowych okien - o różnych kształtach, wymiarach oraz stopniach grubości. Istnieją też tzw. standardowe wymiary okien. To okna zaprojektowane i wymierzone w taki sposób, aby można było zastosować je bez problemu do większości budynków. Poniżej znajdują się dokładne wymiary okien oraz informacje, jak odpowiednio wymierzyć okna. Ponadto jeśli zastanawiasz się nad tym jakie dekoracje okienne będą najlepiej współgrać z zaaranżowanym wnętrzem i wybranym oknem - podpowiadamy! Zapraszamy do dalszej części artykułu! 

Standardowe wymiary okien typowych – czyli jakie? Odpowiadamy! 

standardowe-wymiary-okien

Standardowe wymiary okien typowych, to wielkości, które określają Polskie normy i zostały ujęte w tzw. normie branżowej BN-85/7153-02. Są to najczęściej spotykane rozmiary okien w domach oraz mieszkaniach. Okna standardowe projektuje się w kształcie prostokąta i większość okien typowych, nadal można zakupić w sklepie „od ręki”. Aktualnie wyróżnia się 40 podstawowych rodzajów okien i 12 rodzajów drzwi balkonowych. Typowe wymiary okien, to dobre rozwiązanie, gdy remontujemy czy po prostu wymieniamy okna stare na nowe, gdyż nie powinno być problemu z ich dopasowaniem do istniejących już otworów. Jeżeli preferujemy okna w ramach drewnianych, niż w plastikowych czy okna PCV, bez problemu znajdziemy sklep i producenta, który w swoim asortymencie posiada każdy z wymienionych typów obramowań. To co warto mieć na uwadze podczas wyboru okien i ich ram, to to, iż okna drewniane w zależności od pogody, a tym samym od temperatur mogą zmieniać wielkość - poszerzać się na skutek ciepła i kurczyć się w czasie ujemnych temperatur.

W zależności od rodzaju pomieszczeń, budynku i pełnionej przez niego funkcji powstały różne rodzaje okien standardowych: jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, trzyskrzydłowe. Standardowe wymiary dotyczą także drzwi balkonowych / tarasowych.

Okna jednoskrzydłowe, to mniej rozbudowana konstrukcja aniżeli okna dwuskrzydłowe. Składają się z jednej ramy i jednej szyby. Wyróżnia się okna jednoskrzydłowe lewe i prawe - w zależności od tego, z której strony montowana jest klamka. Kolejny podział tego rodzaju okien i ich standardowe wymiary to:

  • okna jednoskrzydłowe uchylne:

tabela1-okna-jednoskrzydlowe-wymiary-okien

  • okna jednoskrzydłowe rozwierno-uchylne:

tabela2-okna-jednoskrzydlowe-rozwierno-uchylne-wymiary-okien

  • standardowe wymiary okien dwuskrzydłowych rozwiernych oraz rozwierno-uchylnych

tabela3-okna-dwuskrzydlowe-rozwierne-wymiary-okien

  • standardowe wymiary okien trzyskrzydłowych rozwiernych, rozwierno-uchylnych i rozwiernych 

tabela44-okna-trzyskrzydlowe-rozwierne-wymiary-okien

  • standardowe wymiary okien balkonowych dwuskrzydłowych z ruchomym słupkiem

tabela55-okna-balkonowe-rozwierne-wymiary-okien

Zanim zdecydujemy się na zakup okien u producenta, dobrze jest sprawdzić produkty i dowiedzieć się jakie są konkretne wymiary wybranego towaru. Dlaczego? Ponieważ w zależności od miejsca produkcji, okna o standardowych wymiarach mogą lekko różnić się od wymiarów powyżej. Zły dobór rozmiarów okna może wiązać się z nerwami oraz stratą czasu na dokonanie nieprzemyślanej transakcji, jak i nieprawidłowym montażem okien. Bardzo często producenci modyfikują wytyczne “standardowych okien”, jak:

  • zaokrąglanie wymiarów okien do pełnych centymetrów,
  • zmiana wersji dwudzielnej na jednodzielną, jak np. O34-O35 i O16-O17,
  • stosowanie symetrycznego podziału okien, zamiast niesymetrycznego.

Pomiary okien, jak prawidłowo je wykonać?

Najlepszym rozwiązaniem podczas wymiany okien czy też budowy domu, to zlecenie montażu okien firmie specjalistycznej, a najlepiej zleceniobiorcy, u którego zamawialiśmy okna. W takim przypadku mamy pewność, iż okna zostaną prawidłowo i solidnie zamontowane. Fachowe ekipy montażowe posiadają odpowiedni sprzęt, wiedzę i doświadczenie, co oddziałuje na poprawność instalacji okien czy też drzwi balkonowych. Jeżeli samodzielnie chcemy montować okna, może okazać się to trudnym zadaniem. Należy pamiętać, iż np. podczas zakładania drzwi balkonowych ich umiejscowienie zmieni się po zakończeniu wylewek, a w domach, które niedawno zostały wybudowane należy podczas wymiarów zwiekszyć otwory okienne i drzwiowe o około 1,5 cm, aby było miejsce na piankę montażową. Przy czynności jaką jest montaż okien standardowych czy też niestandardowych należy zwracać uwagę na wiele technicznych kwestii oraz dobrze jest zorientować się w temacie prawidłowej instalacji okna w domu, po to by uniknąć wymiany niedopasowanych okien lub konieczności zmiany otworów w ścianie. Źle wymierzone i zamontowane okna mogą prowadzić do osiadania, a nawet zepsucia skrzydła, jak i do nadmiernej migracji ciepła, co podczas okresu jesienno-zimowego może przełożyć się na znacznie wyższe rachunki za ogrzewanie domu. 

Dobór okien do domu i mieszkania - krok po kroku

To na jakie okna się zdecydujemy warto uzależnić od tego, w jakim pomieszczeniu będziemy spędzaj najwięcej czasu. Dlaczego? Ponieważ pokoje, w których bywamy często, powinny być dobrze doświetlone światłem naturalnym, a np. sypialnie, gdzie głównie odpoczywamy, czy korytarze, po których tylko przechodzimy mogą mieć mniejsze okna lub być doświetlone poprzez sztuczne światło. Warto też wziąć pod uwagę kwestię rozmiarów okien i przeanalizować, jak ich wielkość będzie oddziaływać na comiesięczne opłaty za ogrzewanie. Duże okna, a najlepiej szereg okien na ścianie prezentuje się naprawdę dobrze, jednakże wielkoformatowe okna to niższa termoizolacja i większy problem związany z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Domy czy mieszkania z duża ilością przeszkleń są narażone na oddziaływanie wiatru, który może powodować rozszczelnienie ramy okien czy drzwi balkonowych, a tym samym utratę ciepła. Z tych powodów, dokładna analiza naszych potrzeb i funkcji poszczególnych pomieszczeń wydaje się być bardzo istotna przed tym, zanim zdecydujemy się na zrealizowanie transakcji zakupu okien. 

Standardowe wymiary okien a dekoracje okien

Bez względu na to jakie okna wybierzemy, możemy je udekorować na wiele różnorodnych sposobów. Na rynku dostępnych jest tysiące tkanin na zasłony czy też projektów rolet i żaluzji. Różowe, białe, złote, z brokatem, bawełniane, żakardowe, satynowe, w stylu industrialnym, loftowym, Art Deco, nowoczesnym… Zdecydowanie szeroka gama kolorów, materiałów na zasłony i tworzyw, daje nam duże pole do popisu, w kwestii związanej z aranżacją okna w salonie, sypialni i w każdym innym pomieszczeniu w domu. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na dekorację okien. 

Zasłony i firany, jako idealny pomysł na aranżacje wnętrz

standardowe-wymiary-okien-zaslony

Zasłony oraz firany to elementy, które wyraźnie oddziałują na klimat w sypialni, salonie i pozostałych pomieszczeniach. Dodają uroku pokojom i cechują się wieloma zaletami - odpowiednio dobrane mogą świetnie pełnić funkcje zaciemniające i dekoracyjne. Zasłony doskonale sprawdzą się jako dodatkowa termoizolacja pomiędzy oknem, a pomieszczeniem podczas chłodnych dni, uchronią przed podglądaniem nas z zewnątrz oraz pozwolą na dłuższy sen nieprzepuszczając promieni słonecznych. Firany w połączeniu z zasłonami mogą tworzyć świetny duet, który pozwoli nam na regulację światła dziennego w zależności od potrzeb. Zasłony z firanami, będą odpowiednie do wnętrz w stylu klasycznym, natomiast same firany w ciemnych kolorach prezentują się atrakcyjnie w mieszkaniach urządzonych w stylu loftowym, industrialnym i nowoczesnym.

Jeśli posiadasz okna dachowe, to podpowiadamy, jak upiąć tkaniny, by swobodnie zasłonić i udekorować zarówno - rodzaj okien pasywnych, jak i standardowych. Wystarczy zamontować karnisz po jednej stronie okna dachowego, następnie upiąć firany na przelotkach i mocno naciągnąć je do przeciwnej strony, aniżeli karnisz - zawiązujemy materiał np. chwostami i przypinamy do wcześniej zamontowanego haczyka. Warto kupić tkaniny na zasłony dobrej jakości, aby zasłony i firany służyły nam przez dłuższy okres czasu. Jeżeli zastanawiasz się nad montażem zasłon w swoim domu czy mieszkaniu na naszej stronie znajdziesz różne tkaniny zasłonowe, które sprawdzą się zarówno do okien jednoskrzydłowych, dwuskrzydłowych, czy też drzwi balkonowych lub tarasowych.

Rolety i żaluzje - praktyczne rozwiązanie na okna nietypowe i okna typowe

Chronią przed słońcem i nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza domu czy mieszkania - mowa o roletach i żaluzjach. Rozwiązanie w postaci montażu rolet i żaluzji jest dobre, jeśli zależy nam na funkcjonalności. Zarówno rolety i żaluzje są wykonywane z materiałów, które łatwo się sprząta, dlatego pielęgnacja ich nie wymaga ściągania, szorowania, prania czy prasowania. W większości przypadków wystarczy przetrzeć rolety lub żaluzje wilgotną, bawełnianą ściereczką, aby uzyskać zadowalający efekt. Co więcej dostępnych jest wiele rolet w różnorodnych wzorach i barwach. Znajdziemy rolety i żaluzje w stonowanych barwach, bez wzorów, które dobrze sprawdzą się w sypialni urządzonej w stylu np. skandynawskim, jak i całkowicie na odwrót - kupimy bez problemu bardzo wzorzyste rolety, z rysunkami postaci z bajek, które świetnie sprawdzą się w pokojach najmłodszych. Jeśli chodzi o drzwi balkonowe czy drzwi tarasowe, to prezentują się z roletami i żaluzjami równie dobrze co zasłony i firany. Ponadto, bez problemu zamówimy żaluzje i rolety na wymiar, tak by idealnie były dostosowane do naszych okien.

standardowe-wymiary-okien-aranzacja

Jeżeli szukasz więcej inspiracji na to, jak udekorować okna w salonie, sypialni czy kuchni sprawdź pomysły, które zostały opisane w artykule - Sposoby na wystrój i dekorację okien w salonie i sypialni - zainspiruj się!

Podsumowanie

Standardowe wymiary okien to jasno sprecyzowane rozmiary krawędzi okien oraz drzwi balkonowych, które zostały określone w normie branżowej BN-85/7153-02. Kilkanaście lat temu okna “typowe” u każdego producenta okien były identyczne i nie odbiegały od norm, a co więcej nie trzeba było oczekiwać na ich zamówienie, gdyż zazwyczaj były dostępne “od ręki”. Wszystko dlatego, gdyż budowało się wówczas m.in.  bardzo podobne bloki w dużych ilościach, co generowało duże zapotrzebowanie na okna w standardowych rozmiarach. Aktualnie producenci okien często modyfikują niektóre z wymiarów “typowych” okien, gdyż naniesienie zmian pod potrzeby klienta nie stanowią dużego problemu. Dzieje się tak, dzięki nowoczesnym maszynom dającym możliwość stosunkowo szybkiej zmiany projektu okna czy ramy, stąd poza "typowymi" oknami możemy wybrać okna nietypowe, czyli na wymiar.

standardowe-wymiary-okien-podsumowanie

Coraz częściej osoby budujące dom czy remontujące mieszkanie, decyduje się na okna na wymiar, które idealnie pasują do ich projektów. Z oknem nierozłączne są dekoracje, w postaci zasłon, firan, żaluzji, rolet. Za pomocą odpowiednio dobranych tkanin w łatwy i prosty sposób można odświeżyć mieszkanie czy też dodać mu charakteru. Ponadto wiele osób decyduje się na aranżację okien także od ich zewnętrznej strony, co jest możliwe dzięki solidnym i wytrzymałym tkaninom, jak np. materiały na markizy, które cechują się przede wszystkim wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. 

Światło dzienne wewnątrz pomieszczeń jest bardzo istotne. Odpowiednio doświetlone pokoje wpływają na nasze samopoczucie i nastrój. Okna oddziałują również na temperaturę w pomieszczeniach, dlatego tak ważny jest przemyślany wybór okien poprzedzony analizą związaną z tym, ile czasu będziemy mniej więcej spędzać w poszczególnych pokojach oraz z tym, jakie wymiary powinny zostać zamontowane w domu, aby okna prezentowały się dobrze i współgrały z całym wnętrzem. Jeśli mamy wątpliwości, co do wyboru wielkości drzwi balkonowych, nie wiemy jakie są ceny okien - warto skontaktować się z kilkoma firmami produkującymi i dystrybuującymi okna niestandardowe i standardowe, w celu konsultacji i wyjaśnienia swoich niepewności. Warto przeglądnąć też katalogi firm, które przypadły nam do gustu, strony internetowe, gdzie znajdziemy galerie zdjęć z realizacji. W jakim celu? Być może odnajdziemy tam ciekawe projekty domów i inspiracje prezentujące różnorodne rodzaje okien, które ułatwią nam decyzję związaną z ich wyborem.