Materiał bawełna - co to za tkanina? Rodzaje bawełny, wady i zalety

star_rateOcena artykułu 0

To, iż bawełna stanowi podstawowe włókno wykorzystywane w przemyśle tekstylnym nie podlega żadnym wątpliwościom. Nic dziwnego! W końcu materiały z bawełny wyznaczają się solidnością i wytrzymałością. Co więcej,  produkty  wytwarzane z włókien bawełnianych, to towary przystępne, jeśli chodzi o ceny. W poniższym artykule przedstawiamy główne zalety tkanin bawełnianych, ich rodzaje oraz informacje wskazujące na to, gdzie materiały z bawełny sprawdzą się najlepiej. 

Podstawowe informacje – bawełna, a inne rodzaje włókien

Materiał bawełna - co to za tkanina? Podstawowe informacje

Bawełna należy do grupy włókien naturalnych i organicznych, tuż obok lnu, wełny, jedwabiu oraz konopi. Do naturalnych włókien zalicza się także azbest, jednak klasyfikuje się się go do włókien naturalnych - nieorganicznych. Poza naturalnymi włóknami istnieje grupa włókien chemicznych – organicznych i nieorganicznych. Do pierwszej podkategorii włókien chemicznych zalicza się włókna sztuczne, jak wiskoza i syntetyczne, czyli nylon i lycra. Druga podkategoria to włókna szklane oraz węglowe.

Podstawowe cechy włókien z bawełny to:

 • kształt – włókna materiałów z bawełny, przypominają skręconą wstążkę, a ich przekrój poprzeczny – fasolę.
 • higroskopijność włókien określa się na poziomie ok. 7,5%,
 • kolor – naturalna barwa to biała bawełna, kremowa, beżowa, a nawet zielona,
 • długość – włókna bawełny osiągają długość od 12 do 50 mm,
 • rozciąganie – opisywane włókna cechują się wytrzymałością na rozciąganie od 300 do 600 MPa.

Głównymi właściwościami włókien bawełnianych, są: miękkość, giętkość, wytrzymałość, chłonność, oddychalność. Jest to najczęściej kupowane włókno, a  tania tkanina bawełniana, która cechuje się wysoką jakością, jest obecnie łatwo dostępna w sklepach i hurtowniach. 

Materiał bawełna - rodzaje

Dla większości z nas bawełna, to jeden z rodzajów naturalnych materiałów, jak wełna czy len. Jednakże często nie rozróżniamy poszczególnych rodzajów tkanin bawełnianych, których jest naprawdę wiele! To, do jakiej grupy tkanin bawełnianych zalicza się materiał zależne jest od jego docelowego przeznaczenia  i elementów, jakie zostały zmieszane z  włóknami bawełny.

Materiał bawełna - co to za tkanina? Rodzaje

Batyst bawełniany 

Najczęściej spotykany batyst, to właśnie batyst bawełniany, a tuż za nim batyst lniany, jedwabny i bawełniano-jedwabny. Charakteryzowany rodzaj bawełny cechuje się płóciennym splotem materiału, który tworzy się z bardzo cienkich włókien. Taka tkanina bawełniana jest lekka i przyjemna w dotyku. W letnie dni bawełniany batyst będzie dobrym rozwiązaniem na ubiór czy też, jako dekoracja okien w postaci batystowych zasłon, gdyż jest przewiewny i zapewnia swobodną cyrkulację powietrza. Batyst, który został wykonany z bawełny, jest łatwy w utrzymaniu, ponieważ bez problemu można prać tego typu tkaninę w pralce, a zagniecenia szybko rozprostowują się podczas prasowania. Co więcej, wiele zasłon wykonanych z batystu bawełnianego nie wymagają prasowania, aby świetnie się prezentować! 

Jak większość naturalnych tkanin - batyst produkowany jest w kolorze białym, jednakże tkanina ta, nie sprawia problemów przy procesie farbowania czy haftowania.

Zastosowanie:

Batyst bawełniany, ze względu na swoje właściwości i cechy, wykorzystywany jest w branży odzieżowej, jak i przy aranżacji wnętrz. Jeśli chodzi o ubrania oraz akcesoria, to przez to, iż batyst bawełniany jest cienki i przewiewny tworzy się z niego koszulki, sukienki, tuniki, które świetnie sprawdzają się w gorące dni. W przypadku funkcji dekoracyjnych, to materiał ten, jest wykorzystywany jako tkaniny na zasłony, firany oraz do produkcji rolet rzymskich. 

Bawełna egipska

Włókna, które są wykorzystywane do tworzenia materiału - “bawełna egipska” są zbierane ręcznie i osiągają maksymalną długość, jeśli chodzi o włókna bawełny czyli 50 mm. Najistotniejszym elementem omawianego materiału, jest to, iż dzięki długim i cienkim włóknom możliwe jest uzyskanie bardzo ciasnych, a przy tym wytrzymałych splotów. Ten rodzaj bawełny jest niesamowicie delikatny, miękki, a do tego lśniący. Co więcej produkty z bawełny egipskiej są lekkie, „oddychające”, nierozciągliwe, antyalergiczne i wysoko higroskopijne.

Zastosowanie

Bawełna egipska, to tkanina, która jest uważana za materiał typu premium. Wiele cech bawełny egipskiej sprawia, iż jest ona solidna i wytrzymała, a do tego łatwa w pielęgnacji. Najczęściej wytwarzanymi towarami z opisywanego materiału są koszule oraz ręczniki. Co więcej, ten rodzaj wyselekcjonowanych włókien bardzo dobrze sprawdza się jako bawełna pościelowa. 

Proces przetwarzania i produkcji bawełny egipskiej nieco różni się od tych stosowanych przy pozostałych rodzajach bawełny. Materiał tworzony jest z długich włókien bawełny, które są zbierane ręcznie. Manualne zbiory bawełny, a nie mechaniczne, jak w większości przypadków pozwalają na to, aby nie naruszyć delikatnej i prostej struktury włókien.  

Aksamit

Materiał bawełna - co to za tkanina? Aksamit

Aksamit, to materiał kojarzony z delikatnością i „leisotścią”. Wytwarzany jest on z bawełny, pomiędzy, której włókna są wprowadzane nitki osnowy oraz nitki wątku w formie pętelek. Osnowa, jest to rodzaj układu nitek, który wyróżnia się po tym, iż nici biegną prostopadle do wątku. Natomiast wątek tworzy tkaninę i stanowi jej układ z dwóch nitek, które są ułożone poprzecznie do osnowy. Najczęściej tkaniny wykonane z aksamitu są jednokolorowe, jednakże dostępne są także aksamity, jako tkaniny bawełniane wzory. 

Co ciekawe aksamit należy do grupy materiałów, z tzw. okrywą włókienną czyli pluszów, a aksamit wzbogacony o metalowe nitki nazywa się brokatem lub też altembasem. 

Zastosowanie

Aktualnie aksamity są wykorzystywane do wielu różnorodnych celów:

 • na zasłony,
 • jako tkaniny obiciowe,
 • do szycia ubrań, t.j. sukienki, bluzki.

Dawniej aksamity traktowane były, jako tkaniny „z górnej półki”, dlatego używane były do produkcji reprezentacyjnych ubiorów np. osób świeckich.

Denim 

Materiał bawełna - co to za tkanina? Denim

Popularniejszą nazwa dla tego materiału jest po prostu dżins. Zapewne w tym momencie większość z Was ma przed oczyma, dżinsy czyli rodzaj spodni. Jak najbardziej jest to trafne skojarzenie, gdyż dżinsy to najczęściej produkowany produkt z tkaniny denim. Elementem charakterystyczną dla opisywanego materiału, jest jego ułożenie, które zawdzięcza skośnemu splotowi. Taki przeplot osnowy i wątku pozwala na uzyskanie bardzo wytrzymałego produktu. Specyficzny, niebieskawy kolor denimu jest uzyskiwany za pomocą, tzw. pigmentu indygo. Nazwa barwnika pochodzi od nazwy rośliny – indygowca barwierskiego, z którego to liści dawniej uzyskiwano pigment o barwie niebieskiej. 

Zastosowanie

Obecnie denim, jest bardzo popularnym i chętnie wykorzystywanym materiałem, zarówno do dekoracji wnętrz mieszkań w postaci tkanin na zasłony czy narzut, jak i do produkcji – ubrań, torebek, akcesoriów, jak np. kapelusze. Pierwotnie denim został stworzony w USA przez Leviego Straussa dla tamtejszych rolników oraz górników, jako solidna tkanina na odzież roboczą. 

Sztruks

Materiał bawełna - co to za tkanina? Sztruks

O sztruksie mówi się, iż jest tkaniną runową, gdyż po jednej ze stron wyznacza się charakterystycznymi prążkami, które tworzą się z drobnych włosków. Splot sztruksu jest płócienny, co oznacza, że przeplot osnowy i wątku jest taki sam (1:1). Sztruks, to materiał miękki i dosyć gruby na tle innych rodzajów tkanin bawełnianych, przez co należy do grupy tkanin, które chętnie są wykorzystywane w okresie jesienno-zimowym.

Zastosowanie

Sztruksowe tkaniny, zapewniają ciepło, przez co produkuje się z nich kurtki, płaszcze spodnie i spódnice. Nierzadko też spotkać można sztruksowe koszule. Niestety sztruksowe tkaniny nie są odporne na tarcie, przez co elementy odzieży mogą po dość niedługim czasie wyblaknąć w miejscach, które stykają się, np. z innymi materiałami.

Kreton

To tkanina bawełniana lub lniana. Splot kretonu, jest płócienny. Materiał ten jest usztywniany i niestety podatny na zagniecenia. Dużym plusem opisywanej tkaniny, jest to, iż zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza i jest „lekka”. Co więcej materiał zwany kretonem, po jednej ze stron posiada bardzo delikatny meszek. Wyróżnia się kretony jednokolorowe, wielokolorowe i wzorzyste.

Zastosowanie

Na rynku odzieżowym najwięcej produktów stworzonych z kretonu spotkamy w postaci: 

 • cienkiej bielizny,
 • lekkich sukienek,
 • idealnych na ciepłe dni, bluzek i spódnic.

Perkal

Podobnie, jak poprzednie tkaniny – perkal, jest tkany na zasadzie splotu płóciennego tyle, że jest on znacznie bardziej ścisły, a przez to trwalszy. Analizując strukturę materiału zauważa się, iż składa się on z serii nici pionowych, jak i poziomych. Za najlepszą jakość perkalu uważa się tkaninę, która została stworzona w 100% z włókien bawełnianych, i z jak największej ilości splotów. Perkal to bawełna gładka wysokiej jakości, która jest lekko sztywna i nie błyszczy się. Perkal jest trwały i bardzo ceniony w przemyśle tekstylnym, jak również wśród użytkowników ubrań z tego rodzaju bawełny.

Zastosowanie

Najczęściej z perkalu wytwarza się:

 • pościel,
 • koszule,
 • fartuchy.

Popelina

Popelina jest tkaniną bawełnianą, jednakże wyróżnia się też popelinę jedwabną, wełnianą, z wiskozy, z poliestru i mieszaną. Jest to materiał bardzo trwały i wytrzymały, a cechą charakterystyczną jest płócienny i gęsty splot o poprzecznym prążkowaniu. Im gęstszy splot, tym tkanina jest bardziej lśniąca. Jeśli chodzi o grubość tkanin, to wyróżnia się różnorodne grubości popeliny, a także kolory.

Zastosowanie

Z popeliny produkuje się najczęściej:

 • płaszcze,
 • kurtki,
 • spodnie,
 • sukienki,
 • koszulki,
 • bluzki.

Drelich

To tkanina, która wyróżnia się na tle innych przede wszystkim tym, iż jest gęsta i “mięsista”. Specyficzna struktura tkaniny, to wynik użycia skośnego splotu. Drelich jest bardzo wytrzymały, gdyż pomiędzy nitkami wątku i osnowy nie ma wolnych przestrzeni.

Zastosowanie

Przez to, iż drelich jest tkaniną grubą i wytrzymałą najczęściej produkuje się z niego:

 • mundury,
 • kombinezony,
 • ubrania robocze,
 • tekstylia do domowego użytku.

Flanela

Wśród tekstyliów wyróżnia się flanelę bawełnianą oraz wełnianą. Splot materiałów flanelowych jest płócienny lub skośny. Flanela stanowi popularną tkaninę na świecie, głównie, ze względu za bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Ponadto flanela zaliczana jest do grupy tkanin z okrywą włókienną oraz do welurów drapanych. Oznacza to, iż flanela uzyskiwana jest w procesie drapania okrywy, a następnie jej strzyżenia. Jest to bardzo miękki i przyjemny w dotyku materiał, dostępny w wersjach  jednokolorowych lub wzorzystych.

Zastosowanie

Tkaniny flanelowe najczęściej przybierają formę: 

 • koszul,
 • piżam,
 • pościel bawełna.

Atłas

Atłas jest to bardzo gładka tkanina uzyskiwana dzięki użyciu splotu atłasowego. Materiały o takiej strukturze wyróżniają się tym, iż są jednostronne. Najczęściej atłas jest produkowany z przędzy bawełnianej oraz z włókien wiskozy. Ta tkanina może być wzorzysta, jak i gładka.

Zastosowanie

 • bielizna
 • sukienki
 • bluzki,
 • koszule,
 • obicie mebli,
 • tkaniny dekoracyjne.

Ponadto do tkanin bawełnianych zalicza się jeszcze nankin oraz barchan. Pierwszy materiał stosuje się do produkcji spodni oraz bielizny, a cechuje się płowożółtym kolorem. Barchan nie jest w 100% bawełniany, gdyż powstaje on z połączenia lnu i bawełny. Opisywana tkanina jest barwiona jednostronnie i stosuje się ją do produkcji bielizny, sukienek, bluzek i szlafroków.

Ciekawostka - bawełna zmodyfikowana genetycznie i bawełna organiczna

Bawełna Bt, to inna nazwa na bawełnę zmodyfikowaną genetycznie. Czym różni się ten rodzaj bawełny? Przede wszystkim tym, iż bawełna zmodyfikowana genetycznie należy do grupy roślin, które powstają dzięki metodom inżynierii genetycznej. W procesie tworzenia bawełny transgranicznej, jest dodawany dodatkowy gen, który koduje białko toksyczne dla niepożądanych owadów. Takie działania pozwalają na uzyskanie zdecydowanie obfitszych plonów, bez użycia szkodliwych pestycydów.

Bawełna organiczna, jest uzyskiwana w ściśle kontrolowanym procesie - od zasiania do powstania gotowego wyrobu. Przy produkcji i uprawie bawełny organicznej nie są stosowane maszyny ani chemikalia. W formie nawozów i pestycydów występują produkty biodegradowalne, jak kwas cytrynowy, czosnek, pożyteczne owady. Co więcej, każdy zbiór bawełny jest ręczny, przez co włókna bawełny są czystsze i mniej połamane co wpływa na ich wysoką jakość.

Podsumowanie

Materiał bawełna - co to za tkanina? Podsumowanie

Tkanina bawełniana i jej włókna świetnie sprawdzają się w przemyśle tekstylnym. Największe zalety tkanin bawełnianych to to, iż są naturalne i uniwersalne. Rodzajów materiałów bawełnianych jest wiele i są one wykorzystywane w różnorodnych branżach, jak odzieżowa czy meblarska. Co więcej tkaniny bawełniane zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza oraz są odporne na rozciągania, jak i działanie wysokich temperatur. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tkaniny bawełnianej, warto zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać materiał. Dlaczego? Ponieważ rodzaje tkanin różnią się od siebie właściwościami i warto znać cechy każdego z nich, aby odpowiednio dobrać tkaninę bawełnianą i uszyć czy też kupić idealną bluzkę na lato, tkaniny zasłonowe do salonu,  tekstylia do użytku domowego czy też solidną i wytrzymałą odzieży roboczej.

Jeżeli szukają Państwo miejsca, gdzie znajdują się produkty, które bardzo dobrze sprawdzą się, jako tkaniny pościelowe to zapraszamy do naszego sklepu on-line. W Firanydywanex znajduje się wiele materiałów idealnych na zasłony, tkaniny na markizy, tkaniny narzutowe i inne.